Lajme & Artikuj

Punëtoria e Krishtlindje

🎄🎅Punëtoria e Krishtlindjeve mbahet me 20 Dhjetor në orën 18:00. Në program : dekorimi i pemës së krishtlindjeve, lojëra, kinema dhe surpriza të tjera! 🎁 3€ 2€ për studentët e Aleancës Franceze

Read More

Origami për fëmijët si dhe adoleshentët!

Të Enjten e ardhshme do të organizojmë një punëtori Origami për fëmijët si dhe adoleshentët! Origami është një art i njohur Japonez të palosjes së letrave të cilat mund të kombinohen për të arritur forma të ndryshme. Çmimi: 3€ Çmimi për studentët e Aleancës Franceze : 2€

Read More

Nesër në Prishtinë shënohet Festa e Muzikës 2018

Ambasada e Francës në Kosovë dhe Aleanca Franceze e Prishtinës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, me rastin e Festës së Muzikës, organizojnë disa koncerte në kryeqytet. Sipas njoftimit për media, programet për Festën e Muzikës do të nisin nesër, nga ora 17, në amfiteatrin e Sheshit “Zahir Pajaziti”. Bëhet e ditur se koncertet janë […]

Read More

Kosovarët të interesuar për gjuhën franceze

Aleanca Franceze në Prishtinë ka organizuar sot aktivitetin “Ditë e Hapur në Aleancën Franceze”, ku janë ofruar sesione informative mbi mënyrën se si të rinjtë kosovarë mund të bëhen pjesë e universiteteve franceze. Lojëra për fëmijë në temat e gjuhës frënge, kurs i gjuhës frëngjisht, shqip, serbisht, informacione mbi provimet DELF-DALF në gjuhën frënge dhe […]

Read More

Aleanca Franceze e Prishtinës hap dyert për vizitorë, vlerësohet interesimi i të rinjve për mësimin e gjuhës frënge

Aleanca Franceze e Prishtinës ka organizuar sot ditë të hapur për të prezantuar aktivitetet e saj. Ajo ka nisur në orën 10:00 për të përfunduar në orën 18:00, me aktivitete si njohje të tri gjuhëve që mësohen aty, aktivitete për fëmijë, seanca informative në lidhje me studimet në Francë dhe kuiz muzikor për muzikën franceze. […]

Read More

Promovohet romani “Një zotëri Piekielny”

Shkrimtari francez, François-Henri Deserable, fitues i shumë çmimeve letrare franceze, sot pasdite në Prishtinë ka promovuar romanin “Një zotëri Piekielny”, i cili është përkthyer edhe në gjuhën shqipe, ndërkaq falënderoi Shtëpinë Botuese “Buzuku” për përkthimin e romanit. François-Henri Deserable tregoi për historinë e librit të tij “Një zotëri Piekielny”, tha se është i lumtur që […]

Read More

Programi Veror për Fëmijë (07.08-11.08)

Aleanca Franceze organizon një program veror për fëmijë nga 7 deri më 11 gusht, nga ora 13:30 deri 18:00. Për 5 ditë, pesëmbëdhjetë fëmijë të moshës 6 deri 12 vjeç do të marrin dy orë kurse të gjuhës frënge çdo ditë; ne gjithashtu do të organizojmë për ta punëtori kreative dhe aktivitete kulturore. Çmimi: 30€ […]

Read More
X