Origami për fëmijët si dhe adoleshentët!

Të Enjten e ardhshme do të organizojmë një punëtori Origami për fëmijët si dhe adoleshentët! Origami është një art i njohur Japonez të palosjes së letrave të cilat mund të kombinohen për të arritur forma të ndryshme. Çmimi: 3€ Çmimi për studentët e Aleancës Franceze : 2€

Read More

Nesër në Prishtinë shënohet Festa e Muzikës 2018

Ambasada e Francës në Kosovë dhe Aleanca Franceze e Prishtinës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, me rastin e Festës së Muzikës, organizojnë disa koncerte në kryeqytet. Sipas njoftimit për media, programet për Festën e Muzikës do të nisin nesër, nga ora 17, në amfiteatrin e Sheshit “Zahir Pajaziti”. Bëhet e ditur se koncertet janë […]

Read More

Aleanca Franceze e Prishtinës hap dyert për vizitorë, vlerësohet interesimi i të rinjve për mësimin e gjuhës frënge

Aleanca Franceze e Prishtinës ka organizuar sot ditë të hapur për të prezantuar aktivitetet e saj. Ajo ka nisur në orën 10:00 për të përfunduar në orën 18:00, me aktivitete si njohje të tri gjuhëve që mësohen aty, aktivitete për fëmijë, seanca informative në lidhje me studimet në Francë dhe kuiz muzikor për muzikën franceze. […]

Read More

Promovohet romani “Një zotëri Piekielny”

Shkrimtari francez, François-Henri Deserable, fitues i shumë çmimeve letrare franceze, sot pasdite në Prishtinë ka promovuar romanin “Një zotëri Piekielny”, i cili është përkthyer edhe në gjuhën shqipe, ndërkaq falënderoi Shtëpinë Botuese “Buzuku” për përkthimin e romanit. François-Henri Deserable tregoi për historinë e librit të tij “Një zotëri Piekielny”, tha se është i lumtur që […]

Read More
X